Hela anledning till att jag började min resa mot frihet är för att jag ska kunna leva på aktieutdelningar redan vid 35 års ålder. Det är målet jag strävat mot sedan jag startade portföljen 2012. Jag har alltid drömt frihet både genom pengar och tid.
Mina mål har gett mig motivation att spara stora delar av min lön genom åren. Jag tror det är oerhört viktigt att sätta upp mål från starten, både stora och små.
Det ger en tillfredsställelse att kunna bocka av dom och följa upp planen. Mitt tips är att sätt upp kortsiktiga mål samt långsiktiga. Då får man både en klapp på axeln samt motivation att fortsätta för att uppnå dom längre målen.
Här kommer mina mål jag har just nu:
- Stämpla ut och vara fri vid 35 år.
- Motivera folk på bloggen/twitter att investera och uppfylla sina finansiella mål
Uppnå 100.000kr i aktieutdelning per år.- Uppnå 20.000kr i aktieutdelning på en månad
- Köp kvalitativa bolag som har en hållbar utdelning
- Lära mig ta förlusten och sälja dåliga investeringar
- Portföljen ska bestå av minst 100st bolag
- Fyll på i befintliga innehav snarare än att jaga nästa "case"
- Uppnå 500.000kr i total aktieutdelning
- Uppnå 150.000kr i aktieutdelning per år.
- Uppnå 180.000kr i aktieutdelning och fundera på att göra FIRE då
Låter trevligt har börjat min resa 2021 och tagit efter dej i mycket /Peter
SvaraRaderaSå kul att höra pidde, det är en stor anledning att jag håller på, för att inspirera!
RaderaJa utan mål, korta o långa, tror jag inte man kommer någonstans alls.
SvaraRaderaStämpla ut redan vid 35! Vilket supermål, inte förstått att du är så pass ung. Riktigt bra jobbat att redan nått så långt. Har du ett utdelningsmål uppsatt för när utstämpling får göras eller vad?
Tjena! håller med, det är viktigt.
RaderaJodå är 33 år nu så har ett par år på mig att gå i mål.
180k / år har jag sagt som minimum